A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Felnőni a harcban. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Felnőni a harcban. Összes bejegyzés megjelenítése

Felnőni a harcban - Kunkli Tivadar

[caption id="attachment_8184" align="aligncenter" width="600"]kunkliborito fotó: HELL Energy[/caption]
Rövid nyári szünet után lassan minden rovatunk és sorozatunk újra beindul, így folyatjuk hazai legendás harcosaink megszólaltatását is. Zilai Sándor után ismét egy thaibox legendát köszönthetünk honlapunkon, aki nem más, mint Kunkli Tivadar!

Mondhatnánk azt is, hogy szinte adott volt a folytatás, hiszen egy ilyen sorozat nem hagyhat ki egy olyan nagy múltú versenyzőt, mint Tivadar. Szerencsére sikerült hamar eljutnunk hozzá, és készséggel állt rendelkezésünkre, amit ezúton is köszönünk neki.


Aki rendszeres olvasónk, az tudja, hogy miként is épül fel a "Felnőni a harcban" sorozatunk tematikája, a hagyományokkal pedig most sem szakítottunk, hiszen Tivadarral is a kezdetekig mentünk vissza. Innen indulunk!


"Volt egy unokatesóm, aki 2 évvel volt nálam fiatalabb, és a játékos bunyók során rendszeresen elpáholtam, egész addig, amíg el nem kezdett karatére járni, ahova aztán követtem én is egy idő után. Nagyjából négy év telt el, amikor váltottam a thai-boxra. Ennek egyik oka az volt, hogy karate versenyeken többször leléptettek durvaság miatt.


Már az első alkalommal felfigyelt rám az edző, nekem viszont még a bokszkesztyű is szokatlan volt. Az edzés végén azért beálltam egyet sparringolni, amin aztán jól össze is vert a rutinosabb partnerem. Pár hónappal később aztán már a versenyzőkkel készültem együtt." - kezdte Tivadar.



Így indult tehát az a pályafutás, amire aztán később egy egész ország figyelt már. Kötődése a sporthoz, a thai-box-hoz azóta is töretlen.

"Nehezen lehet tőle elszakadni. Nem bírom ki a mai napig sem, hogy legalább hetente kétszer ne menjek edzeni vagy egy jót zsákolni. Van akinek ez csak hobbi, de valaki számára egy életforma."


Tivadar azon kevesek egyike volt, akinek már a sportág hazai szárnybontogatásai során alkalma nyílt thaiföldi edzőtől tanulnia, ami aztán megadta az igazi lendületet karrierjének.


"Munka mellett edzettem. Volt amikor csak hétvégén, pénteken tudtam felutazni Pestre. Közben sorra jöttek a versenyek, majd a Kató Misi elleni mérkőzésem, amit aztán végül elvesztettem. Ez az egyetlen vereségem a pályám során. A mérkőzés után a szponzoromnak köszönhetően ideutazott egy edző Thaiföldről, akivel a fejlődésem hamar elindult. Készültünk a visszavágóra Misi ellen, aki akkor már Thaiföldön volt, és ott edzett, de az ismételt összecsapásra már nem kerülhetett sor Misi sajnálatos halála miatt."


Megszámlálhatatlan kemény ütközet, gyakran 10+ kilogrammal nehezebb ellenfelek, a komolyabb sérülések mindezek ellenére szerencsére elkerülték a Bob Sapp-et is legyőző hazai legendát.


"Egy olyan mérkőzésem volt korábban, amelyen a vállam kiugrott, de azt a mai napig nem tudjuk, hogy miért. Azon a mérkőzésen kaptam életemben a legtöbbet, és utána ki is hagytam 2 évet, nem is meccseltem egyáltalán. Tíz évvel ezelőtt volt egy gerincsérvem is, de az már pályafutásomnak abba a szakaszába esett, ahol azt már igazából nem hátráltatta."


Több mérkőzés is szóba került beszélgetésünk közben, így adta magát a kérdés, hogy melyik győzelmére is emlékszik vissza legszívesebben Tivadar.


"Volt egy Lechner Zsolt nevű ellenfelem. Nagysúlyú volt és nem tudta megverni senki az országban, csak én. Egy 20 perces kemény csatában tudtam legyőzni. Erre emlékszem vissza a legszívesebben."


kunkli


Lechner egyébként az utcai harcos nehézsúlyú bajnoki cím első birtokosa volt, aki amatőr muay thai világbajnokságon is érmet, egészen pontosan bronzot szerzett a szuper-nehézsúlyú kategóriában. Az emlékekről aztán a jelenre váltottunk, érdekelt, hogy milyennek látja a mai generáció versenyzőit?


"Nagyon egysíkúak. Egy-kettő van, aki ügyesebb, aki kiemelkedik a többi közül, de a mai fiatalok nem szeretnek a sikerért megszenvedni. A fejlődéssel együtt jár az is, hogy mindig komolyabb és erősebb ellenfelekkel találja magát szembe az ember, de sokan azt hiszik, hogy minél jobbak, annál könnyebbek lesznek majd a meccseik. Ez tévedés."


Tivadar ugyan nem tart rendszeresen edzéseket, Éltető Daniellával viszont hosszú idő óta együtt dolgozik már.


"Egy hónapban 2-3 alkalommal edzünk együtt. Olyankor átbeszéljük a dolgokat és megmutatom neki, hogy mit kell begyakorolnia a következő alkalomig, majd Péterrel, az édesapjával elvégzik addig. Közben pedig folyamatosan egyeztetünk.


Tehetséges, és jó úton halad a pályafutása is. A legutóbbi mérkőzése után Debrecenben nagyon elégedett voltam a teljesítményével. Úgy hajtotta végre a dolgokat, ahogy megbeszéltük. Kellenek az ilyen győzelmek, mert ezekből meríthet önbizalmat, és növelik a rutint is."


Minden pályafutásban eljött az a pont, amikor már nincs tovább, és szögre kell akasztani a kesztyűt. Vannak akik ezt hatalmas show keretében teszik meg, és vannak, akik csendben elhagyják a ringet. Tivadar, mintha a kettő közt lenne valahol. A Bob Sapp elleni mérkőzés óta ugyan kevesebbet hallottunk róla, de mintha sosem zárta volna be teljesen a kapukat a felmerülő lehetőségek előtt.


"A Bob Sapp meccs után szerettem volna még Semmy Schilttel is megmérkőzni, de akkor ez már nem jött össze, mert Schilt visszavonult. Azzal a meccsel tehettem volna még fel a koronát a karrieremre. Fejben már készültem a mérkőzésre, megvolt már a taktikám is. Azóta nem került szóba olyan név, akinek akkora értéke lett volna, mint egy Schilt elleni meccsnek."


Ezt érthetjük úgy, hogy megfelelő lehetőség esetén még tán lehetne abban a szerencsében része a mai fiatal versenyzői generációnak, hogy élőben láthassák küzdeni a magyar küzdősport egyik ikonikus alakját.


Nagy megtiszteltetésnek vesszük, hogy Tivadar időt szakított ránk. A beszélgetés közben rengeteg olyan dolog szóba került még, melyekre még biztosan vissza fogunk térni a jövőben. Tanulságként azt mindenképpen levonhatjuk, hogy a kitartás és kellő mennyiségű szorgalom mellé az is kell a sikerhez, hogy ne féljünk mindig egyet feljebb lépni, a nagyobb kihívások irányába! 

Felnőni a harcban - Zilai Sándor

zilai-600x400
Sorozatunk újabb részéhez ismételten Debrecenből választottunk alanyt, méghozzá nem is akárkit, a thaibox talán legismertebb hazai képviselőjét, Zilai Sándort!

Mindig nagy megtiszteltetés egy ízig vérig profival beszélgetni arról, amit valóban szeret, és egészen magas szinten űz. Ennek a sorozatnak alapelve azon nyugszik, hogy a profi mentalitás azon túl is megmarad, ha valaki az aktív sporttól visszavonul. Ennek szemléltetésére Zilai Sándor kiválóan alkalmas.


Nagyon örültem, mikor telefonon elértem Sanyit, és megtaláltuk a megfelelő időpontot az interjú rögzítésére. A végeredményből is tükröződik majd, hogy Sanyi profizmusa és a sport iránti szeretete a visszavonulása óta is elkíséri mind a mai napig. Ahogy lenni szokott, most is a kezdetekkel indítottuk a beszélgetést.


"A judot hátrahagyva a legkeményebb küzdősportot kerestem, és így jutottam el a thaiboxhoz. Amikor én kezdtem, akkor még nem sokan voltak vele itthon képben, hogy mi is az a thaibox, volt itthon karate és kick-box, de a thaibox akkor még gyerekcipőben járt. Ahogy én megnyertem az első Utcai harc versenyt Debrecenben, onnantól kezdték el igazán megismerni a thaiboxot szélesebb körben. Én is elkezdtem külföldre járni, és tanulni a sportot. Kanadában voltam kint többször, majd az ottani edzők is jártak nálam Magyarországon. A sport népszerűsége aztán szép lassan emelkedett, és nem csak itthon, külföldön is. A kevert harcművészetek megjelenésére is hatással volt, a versenyzők nagy része rendelkezett thaibox alapokkal."


Ha már eljutottunk a thaiboxtól az MMA-ig, akkor adta magát a kérdés, hogy vajon Sanyi nem gondolkodott-e valaha azon, hogy egyszer kipróbálja magát a kis kesztyűs világban is.


"Néhányszor felmerült a kérdés, de komolyabb tárgyalásig sosem jutottunk el. Nekem az egyik alapfeltételem az volt, hogy a könyök használata engedélyezve legyen korlátlanul, csak akkor indultam volna. 1997-ben be voltam nevezve a UFC-be is de lejárt a vízumom Kanadában, így nem tudtam átrepülni Amerikába."


Ezt nyilván rajtam kívül elég kevesen tudták, hogy van magyar harcos, aki ennyire közel állt a ma csúcsnak számító UFC kapujához.


Külföldről visszakanyarodtunk a hazai vizekre, és arra, hogy miként látja most a sport hazai helyzetét és a hozzáállást a versenyzők részéről. Ez volt az a téma, amiről a legtöbb szó esett, ami jól példázza, hogy Sanyi mennyire a szívén viseli ezt a sportot.


zilai_




"Én úgy mentem be a ringbe, hogy azt mondtam magamban, ő is ember én is ember vagyok, viszont én nagyon sokat edzettem ahhoz, hogy most itt feladjam"



"A versenyzés után próbáltam edzőként emberekkel foglalkozni, és rájöttem arra, hogy sajnos nincs értelme. A versenyzők egy része  eljut egy szintre, de onnan aztán nem volt feljebb. Nem láttam soha, senki szemében azt, hogy "tűzbe menne". Én sosem kértem semmi olyat, amit én ne tudtam volna megcsinálni. Én sem vagyok robot, mindez csupán fejben dől el. Meg akarom csinálni vagy sem? Ennyi.


Én nem voltam egy ügyes versenyző, de brutál erős voltam. És a végletekig hajtottam, addig amíg össze nem estem, és ha így történt, akkor is felálltam. Ez azért volt, mert én akartam a legerősebb lenni. Ezt most Magyarországon nem látom, de érdekes módon külföldön meg tudják csinálni. Ez a folyamat nem most kezdődött el, hanem már 2001-ben feltűnt, amikor kint voltam a Világbajnokságon. Az akkori indulók közül én és a Lelekács Csaba volt az, aki komoly vette az egészet, a többiek meg csak nyaralni jöttek ki. Sokkal gyengébb képességű emberektől szenvedtek vereséget.


A másik óriási hiba Magyarországon, hogy mindenki edző, aki részt vett  akár már két edzésen. A harmadik alkalommal már ő tartja az edzést. A kick-boxtól eltérően, ahol egy jól felépített rendszer van, a thaiboxot sajnos nem sikerült még normálisan szabályozni. Olyanok tartanak thaibox edzést, akik közelről sem láttak még olyat, és ez igaz az MMA-ra is."


Sokan vannak úgy, hogy van valamilyen mérkőzés előtti bevett szokásuk, egy séma, ami alapján lezajlik a bemelegítés és ráhangolódás. Kíváncsi voltam, hogy Sanyinak volt-e ilyen a pályafutása során.


"Nem vagyok kifejezetten babonás, de volt ilyen szokásom például, hogy mindig a bal kezemre húztam elsőnek a kesztyűt fel, ha véletlen mégis a jobbra húztam volna, akkor levettem és lecseréltem. Ez nem csak mérkőzéseken volt így, hanem edzéseken is. "


Azt érdekelt még, hogy volt-e olyan harcos, akivel nem jött össze pályafutása során egy mérkőzés, de szívesen összemérte volna vele a tudását.


"Voltak olyan versenyzők, akikkel szívesen mérkőztem volna még, de valahogy mindig elkerültük egymást."


A sportolástól és a versenyhelyzetektől mai napig nem szakadt el Sanyi, a kesztyűt ugyan puskára cserélte, de a új sportjában a lövészetben is elkísérte vas akarata és elszántsága.


"Néhány évvel ezelőtt kezdtem, de már ott lövök a legnagyobbakkal, puskával és pisztollyal egyaránt. Nemrég voltam az Európa-bajnokságon, ahol 308 versenyző volt összesen. Ez egy teljesen más sportág, még meg kell tanulnom megnyugodni, mert ha egy pici idegesség is van, akkor ott az egész versenyt elbuktam."


zilaishot


A beszélgetés végén még visszakanyarodtunk a küzdősportokra, és a pályájának végére, és konkrétan arra, hogy milyen nehéz volt meghozni a döntést a visszavonulással kapcsolatban.


"Ez olyan, mintha egy életet vennének el. Amikor több ezer ember ordítja a nevem, azt semmivel nem lehet aztán pótolni. A mai napig ha rágondolok, borzalmasan rossz érzés fog el. Ezért nem is járok meccsekre sem."


[youtube http://www.youtube.com/watch?v=idRNFbabAGs&w=420&h=315]


Akár versenyzői, akár küzdősportért rajongó ember szemével nézve, ezeket a gondolatokat olvasna nagyon bánhatjuk, hogy nincs a mai mezőnyben még egy Zilai Sándor, akinek az eredményeibe és mentalitásába a sportág többi résztvevője kapaszkodhatna. Példaként azonban sokak számára szolgálhat akár az ő vagy épp Karacs Attila pályafutása.


Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy lehetőséget kaptunk az interjú elkészítésére, köszönjük!

Felnőni a harcban - Balogh Norbert

A "Felnőni a harcban" sorozatot azzal a céllal indítottuk, hogy bemutassuk, milyen emberi értékekkel és tapasztalatokkal gyarapodtak kiváló harcosaink pályájuk során.

A sort Halmi Viktorral kezdtük, majd Győrfi Csaba következett, most pedig Debrecen város kiválóságával, Balogh Norberttel beszélgettünk a ringben eltöltött évekről és az ott szerzett tapasztalatokról.


Balogh Norbert cover


ellenfelem.hu: - Elsők közt tekintsünk vissza kicsit a kezdetekre. Visszaemlékezve, mik voltak a benyomásaid az első edzéseid után a küzdősporttal kapcsolatban?


Balogh Norbert: - Visszaemlékezve a kezdetekre, először ökölvívásba nyúltam bele, melyet közel egy évig űztem, de már akkor éreztem, hogy hiányzik valami plusz. Azután sikerült belecsöppennem a Muay Thai-ba, majd később a K-1-be.


Azonnal megfogott és magával ragadott az egész, úgy ahogy van. Tudtam, hogy ez az, ami nekem való. Abban a pillanatban megvolt, mit akarok elérni, és mik a céljaim. Azt a pluszt, ami hiányzott előtte, azonnal pótolta. Szerelem lett első találkozásra, és a mai napig tart.


e.: - Voltak-e akkoriban olyan edzőtársaid, akikre felnéztél, netán a mai napig szoros barátság köt hozzájuk?


B.N.:Igen, természetesen. Kezdőként az összes haladóra felnéztem, kivétel nélkül, és a mai napig tisztelem mindegyik srácot, még ha másfelé sodorta is őket a szél. De a legjobban a Süveges Szilárd - ha jól emlékszem békéscsabai srác -, nálunk Debrecenben Lelekács Csaba, Zilai Sándor volt az, aki igazán motivált a kezdetekkor!


Akkor még nem volt olyan hétköznapi, hogy újságokban szerepeljen valaki, hatalmas, meccsről készült pillanatképekkel. Akkor még máshogy mentek a dolgok. Zilai Sanyival több mint 17 éve vagyunk szoros baráti viszonyban. Sok komoly csatában segédkezett mellettem.


Balogh Norbert sparring


e.:  - Mekkora mértékben formálták személyiségedet az edzőteremben és a ringben eltöltött évek?


B.N.: - Kimerem jelenteni, hogy hatalmas mértékben megváltoztatta a személyiségemet, az életről alkotott képemet a teremben, és a szorítóban eltöltött idő. Számomra ez nem volt más anno, mint egy menedékhely! A sportnál nincs jobb tanár! Jobban értékelem, ami van és tudom, hogy milyen az, amikor nincs.


De legfőképpen abban segített - és segít a mai napig -, hogy érhetett a múltban és érhet most, a jelenben is bármi kudarc, nehézség a NAGYBETŰSBEN, akkor is erőt ad, késztet, hogy soha ne hátráljak meg!!


e.: - Számos díjat nyertél. Van köztük olyan, amelyre valamilyen okból kicsit büszkébben gondolsz vissza, mint a többire?


B.N.: - Ezt a kérdést elolvasva azonnal tudtam a választ. A 2011. májusi Fightcode Dragons Európai selejtező mérkőzése! Itt volt az, hogy három kőkemény menet után extra menetben Luka Tomic ellen sikerült a negyedik menet elején befejezni a mérkőzést egy fejrúgással. Miért is vagyok büszke?


Mert Magyarországról elsőként nekem sikerült bejutni a világ legjobbjai közé, a 72 kg-osok döntőjébe, az elit harcosok közé. Ilyet még nem csinált senki előtte. Erre nagyon büszkén emlékszem vissza a mai napig. Soha nem felejtem, hogy több, mint 6000 szurkoló harsogta a nevemet az Arénában, jelezve azt, hogy mellettem vannak.


[youtube http://www.youtube.com/watch?v=T2qs109HcwY&w=420&h=315]


e.: - Nyilván szembesültél Te is kudarccal pályád során. Hogy ráztad helyre a gondolatokat egy vesztes mérkőzés utáni napon?


B.N.: - Sokat voltam egyedül. Többször játszottam vissza mi történt. Nem másokat hibáztattam. Nem az edzőt, csak saját magamba kerestem a szálkát. Mi volt a hiba? Mi az amin változtatnom kell? Megtettem mindent annak érdekében, hogy győzzek? Kérdések tömkelege zakatolt a fejemben. Majd a belső hang szólt: nincs vége, míg nem nyersz!!!


Balogh Norbert coaching


e.: - Edzőként, mik azok a dolgok, melyeket megőriztél abból, amit versenyzői pályafutásod során tanultál és tapasztaltál?


B.N.: - Ez jó kérdés. Elsősorban azt, hogy az itthoni mezőny nem ugyanaz, mint a nemzetközi, beszélhetünk itt amatőr vagy profi versenyekről. Sokat beszélek a srácokkal ezekről a dolgokról. Fontos az is hogy, önzőnek kell lenni, nélkülözni, áldozni kell sokat és dolgozni, míg bele nem gebedsz. Megtanultam, hogy ne hazudjak, képezzem magam, ne ragadjak le a tudás egy szintjén. Másrészt ne a meccspénzekből akarjak meggazdagodni, és a mérkőzéseken meg kell tenni mindent a győzelem érdekében. Legyen kudarc vagy siker a harc végkimenetele, ha tükörbe nézek tudjam azt mondani, hogy igen, mindent megtettem.


e.: - Recept nyilván nincs rá, de mik azok az alap dolgok, amellyel mindenkinek rendelkeznie kell manapság szerinted, ha jó harcossá szeretne válni?


B.N.: - Tudjuk, elsősorban amikor elkezdünk sportolni akkor valami külső motiváció indít bennünket, mint például önvédelem, stb. Ahogy telik az idő, ez változik. Ez idővel átalakul belső motivációvá, ami azt jelenti, hogy kell a sport iránti szeretet, hogy elinduljon valami, az ami adja a löketet a fiatalnak. Majd a következő fontos tényező a tehetség. Igen ám, de hiába tehetséges valaki, ha nincs meg a kellő szorgalma, kitartása hozzá. Ezért a szorgalom, a kitartás mindenek előtt, majd ezt követi a sport iránti alázat és tisztelet.


e.:  - Mi az, amit tanácsolnál egy a karrierjét most kezdő sportoló számára?


B.N.: - Úgy érzem a legfontosabb, hogy a tanulni vágyó minél körültekintőbben járjon utána, ki az az ember, edző akitől a tudást szeretné beszerezni, mert sajnos sok a kókler. Kérdezzen, olvasson utána, hiszen nem mindegy, milyen irányt kap az úton. Fontos,  kibe fekteti a bizalmát, stb. Tapasztalatból tudom, több fiatal félve, előítélettel keresett meg, hogy nem-e lesz megverve már az első edzésen? Ezért fontos, hogy kit keres meg a sportolni vágyó!!!


e.: - Végezetül essen néhány szó a csapatodról is. Mik a terveitek az idei év második felére?


B.N.: - Elsősorban természetesen a versenyeztetés mindenek előtt. Itthon  a WAKO Magyar bajnokságon szeretnék több fiatal tehetséget bemutatni. Ebben Katona Attila segítsége nagyban közrejátszik. Majd bele szeretnék nyúlni a kezdők, versenyzők és hobbisták táboroztatásába július végén, ha minden jol alakul. Szeretnénk minél több kurzust kialakítani, hogy minél többen lehetőséget kapjanak és eljöjjenek az ország több pontjáról is.


Nagyon szépen köszönöm az ellenfelem.hu-nak, hogy lehetőséget kaptam arra, hogy erre a  pár kérdésre válaszolhattam.


e.: - Mi is köszönjük, és sok sikert kívánunk!

Felnőni a harcban - Győrfi Csaba

A „Felnőni a harcban” sorozatunk második részében –Halmi Viktor után - Győrfi Csabát kérdeztük. Ezt az interjúsorozatunkat olyan harcosoknak tartjuk majd fent, akik valamiért meghatározóak voltak az elmúlt évek magyar küzdősport-világában.


Csabát ugyancsak nem kell bemutatni olyannak, aki járt már korábban minőségi magyar gálán, hiszen akkor biztos találkozott már legalább egyszer a nevével. Az elmúlt időszakról, jövőbeli terveiről és arról kérdeztük, hogy miként is áll most saját karrierje.


ellenfelem.hu : - Kezdjük egy kis áttekintéssel. Mi történt veled  és csapatoddal az elmúlt hónapokban?


Győrfi Csaba: - Volt egy váll sérülésem, ami még mindig nem az igazi, de azért már tudok vele edzegetni. A csapatommal többször költöztünk újabb helyszínekre, amik nem váltak be. Jelenleg pedig úgy tűnik, hogy megtaláltuk a megfelelő helyszínt és azóta szépen alakulunk.


 e.: - Rég volt, mikor ringben láttunk. A megfelelő ellenfél és lehetőség hiányzik csupán, vagy már főként inkább az edzői munkádra összpontosítasz a jövőben?


Gy.Csa.: - Főként az edzői munkámra összpontosítok az utóbbi időben, de hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem fordul meg a fejemben egy újabb verseny lehetősége és amennyiben egy jó ajánlatot kapnék, ami motiválna, akkor akár vissza is térhetnék. Napi 8-9 edzést tartok, emellett nehéz lenne felkészülni egy versenyre szponzor segítsége nélkül.


e.: - Az edzők fontosságáról rengeteg szó esik mindig, de hasonlóan fontos szerepet töltenek be a csapattársak is. Neked van-e olyan edzőtársad, akitől sokat tanultál, esetleg felnéztél ?


Gy.Cs.: - Karacs Attilára már felnéztem pályafutásom elején és később csapattársak is lettünk, ami úgy érzem sokat segített a fejlődésemben.


fotó 3


e.: - Visszagondolva, miben formálta személyiséged az edzőteremben és a ringben eltöltött évek?


Gy.Cs.: - Az évek során megtanultam az önuralmat a mindennapi életben felhasználni, valamint a meccsek során az utolsó pillanatig higgadtnak maradni.


e.: - Edzőként mi az, amit a versenyző évek során tanultakból beépítesz saját foglalkozásaidba is?


Gy.Cs.: - Sok edzőt és csapatot megjártam az évek során, ahol a legkülönbözőbb edzési módszerekkel találkoztam, amelyekből a számomra hasznossá vált dolgokat a saját csapatom építésében használom.


e.: - Nézzük a másik oldalát. Mi az, amin változtattál, amit másként csinálsz?


Gy.Cs. - Edzőként jobban látok és sokkal hamarabb megtalálom a hibákat és a gyenge pontokat az ellenfeleken.


e.: - Sok kemény harcot megvívtál, van-e olyan mérkőzés,amire valamilyen okból többet gondolsz, jobban megmaradt benned az élménye?


Gy.Cs.: - Természetesen van, ami mély nyomot hagyott bennem, az a Showtime Profi Világbajnoki címéért zajlott Alexandre Cosmoval, ahol az első menetben egy térdrúgásnak köszönhetően felszakadt a szemöldököm és az arcom, így  leléptettek és nem tudtam magamból mutatni semmit és ez a mai napig zavar, ahányszor eszembe jut. Vele szívesen visszavágóznék.


[youtube http://www.youtube.com/watch?v=7yxkXN9-5QE&w=560&h=315]


e.: - Sokan nehezen élik meg a ringbelépés előtti órákat, perceket. Volt-e erre valamilyen módszered, szokásod,amivel hangolódtál az összecsapásokra?


Gy.Cs.: - Mindig zenét hallgattam a mérkőzések előtt, így lazultam el és játszottam el fejben a meccs stratégiát.


e.: - Amikor ringbe lépsz, azt már borítékolni lehet, hogy kemény, őszinte összecsapást fogunk látni, függetlenül az aktuális formától és ellenféltől. Manapság egyre kevesebb az ilyen személyiséggel rendelkező harcos. Miben látod ennek okát?


Gy.Cs.: - Kevesen merik szerintem bevállalni az igazán nagy harcokat.  Sokan úgy gondolom megelégednek két pont előnnyel, pedig ki is üthetnék az ellenfelüket. Én amióta csak versenyzek, teljes erőbedobással küzdök és idő előtt szeretném megsemmisíteni az ellenfeleimet. Talán ezért mutatnak más képet a mérkőzéseim.


e.: - Végezetül, mik a tervek és célkitűzések a Győrfi Team számára idén?


Gy.Cs.: - Szeretnénk minél több versenyen részt venni a csapatommal és külföldi megmérettetésre is kijutni.


e.: - Köszönjük!

Felnőni a harcban - interjú Halmi Viktorral

10881688_1040345712646024_445311842424264375_n


Halmi Viktor nevét nem szükséges külön bemutatni azoknak, akik akár a legkisebb mértékben is jártasak valamennyire a magyar full contact küzdősport hazai történetében. Hazai közönség előtt ugyan már régóta nem láthattunk, de évekkel ezelőtt elképzelhetetlen volt egy jó magyar gála nélküle. Polgár Ádám ellen vívótt mérkőzését még sokáig emlegetni fogjuk. Egy ideje edzőként is írányítja saját csapatát, a Halmi Vale Tudo-t. Mindezekről, és még sok másról is szó lesz az interjúban.


ellenfelem.hu: - Címet nyertél tavaly az FFC-nél. Mi történt az azóta eltelt időben?


Halmi Viktor: - Az egyik legfontosabb történés, hogy az FFC vezér Orsat Zovko gondjaira bíztam minden menedzselési kérdésemet. Ezentúl ő tárgyal a nevemben meccsügyekben. Ezenkívül volt egy vállműtétem még januárban. Szerencsére már 100%-os megint a vállam!


e: - Van már információd arról, hogy mikor véded meg az öved a szervezetnél?


HV: - Várhatóan május végén fogok legközelebb mérkőzni FFC rendezvényen, viszont az még nem biztos, hogy ez címvédés lesz, hanem csak egy non-title fight.


10155771_1104238809590047_2466035802620070677_n


e: - Rég volt, amikor itthon utoljára ringbe léptél. Mi az oka, hogy az elmúlt időszakban nem láthatott a hazai közönség?


HV: - Mint sok más régebbi srác, én is realizáltam a kitörés lehetőségének hiányát ebben a sportban itthon. Az akkoriak közül szinte mindenki kiszállt a játékból, kb csak én és Soltész Laci maradtunk. Nem könnyű itthon összeegyeztetni a pénzkeresést és a profi sportot, én viszont sok szenvedés és lemondás árán ki tudtam alakítani, hogy megéljek ebből.


e: - Volt egy időszak, amikor olyan nevek szerepeltek egy-egy gála felhozatalában egyszerre, mint a Polgár testvérek, Te, Soltész Laci, Kálucz Martin vagy épp Zahari Vince, és még sorolhatnám. Akkoriban hetente tűntek fel hasonló tehetségek, mára ez a folyamat azonban jelentősen lelassult. Miben látod ennek az okát?


HV: - Nagyon egyszerű. Változik a világ és az életkörülmények is. Én még a '90-es években nőttem fel, mindenki Bruce Lee filmeket nézett, egész nap verekedtünk az iskolában, otthon meg nyomtuk a Sega-n a Street Fighter-t. Apám havonta vitt ki magával az utcai harcosok fordulóira. Én ezen nőttem fel, nekem ők voltak a példák. Többször voltam oroszoknál, csecseneknél. Ott még mindig ez megy. Sokkal nagyobb társadalmi elismerést kapnak a valódi kemény harcosok.


Valaha itthon is így ment, de a modernizáció nem biztos, hogy jó hatással van a valódi, profi küzdősportolók megbecsülésére, ebből fakadóan a mai srácoknak úgy látom inkább más dolgok lettek az érdeklődési köreik. A fiatalok mindent csak meg akarnak kóstolni. Tegnap még testépítők voltak, ma MMA-znak, de lehet, hogy holnap már valamelyik Crossfit terem "versenyzői" lesznek. Hiányzik belőlük a hosszútávú, szenvedélyes kitartás. Hogy egy dologra tegyék fel az életüket és abban nagyon jók legyenek bármi áron (tisztelet a pár fős kivételnek).


e: - A versenyzés mellett régóta csapatot is vezetsz. Edzői szemmel milyen most a magyar mezőny szerinted? Akár a profi vagy amatőr MMA-t nézve.


HV: - Az amatőr mezőnyt sajnos nem követtem az elmúlt időszakban, de a profiként versenyző srácok közül össze tudnék állítani egy 10-15 főből álló válogatottat. Fő célom egyébként, hogy magammal, csapatommal vagy akár egy szakmai irányításom alá vont válogatottal visszahozzuk a magyarok becsületét a nemzetközi vérkeringésbe. Helyreállítsuk azt a rettegett nevet, amit az elmúlt 10 évben a fekvőember-szállítók leromboltak. Célom, hogy a HUN feliratnak újból tisztelete legyen a full-kontakt küzdősport világban, mint régen. Amikor meghallották Varga Peti, Karacs Attila vagy Brunner Tihamér nevét bármelyik országban, biztosan tudták, hogy ami a szorítóban fog következni, annak fele sem lesz tréfa!


e: - Nyilván nehéz egy meccset kiemelni egy egész pályafutásból, de ha mégis megtennéd, akkor melyik eddigi győzelmedre emlékszel a legszívesebben vissza?


HV: - Természetesen, a Truhan címmeccs! Száraz 82 kilóról hoztam a 70-et, ezek után elbuktam 2 menetet és a harmadikban jött a nagy fordulat: legyőztem a délszláv régió legjobbját! Hatalmas élmény volt, az angolok az év fordulatának tartották. Sohasem fogom elfelejteni! De nagyon jó érzéssel emlékszem vissza arra is, amikor Polgár Ádámmal a Papp László Arénában meccsezhettünk az It's Showtime-on! Az még igazi "hungarian oldschool" volt! :)


[youtube http://www.youtube.com/watch?v=fbLXK1wjYEs&w=560&h=315]


e: - Nem szívesen gondol vissza rá az ember, de nézzünk egy vereséget is, amely így utólag nézve talán befolyásolt aztán valamit, vagy valamilyen okból aztán megmaradt benned.


HV: - Nem tudok egyet kiemelni, mert nekem mindegyik nagyon sok önismeretet adott. Mikor az ember kint van élesben, akkor legtöbbször saját magát veri meg lélekben és ennek eredménye lesz, hogy az ellenfél megnyeri a meccset a valóságban. Kettő az egy ellen. Kevesen veszik figyelembe, hogy az edzés 20% mentál és 80% fizikai, ugyanakkor ezek az arányok egy mérkőzésen szinte felcserélődnek. Én például teljesen más gondolatvilággal lépek ketrecbe, mint 2 éve. Rávezettek a vereségek, hogy ez mennyire fontos. A legerősebb orosz vagy amerikai ellenfeleim (Brian Foster, Beslan Isaev) mögött szikla szilárd nemzeti öntudat van. Érzik országuk erejét és ez az önbizalom és dinamika fűti őket egy nemzetközi harc során. Persze minden embert más motivál, de nekünk magyaroknak is szükségünk van az őseink erejébe vetett hitünkre, ha erősek akarunk lenni akkor is, amikor már a többiek gyengülnek.


e: - Kicsit mesélj a csapatodról is! Mik az aktuális hírek a Halmi Vale Tudo háza táján?


HV: - Az elmúlt időszak inkább Laciról szólt, aminek eredménye két újabb FFC győzelem, így most már biztosan címmeccs következik! Másik húzónevünk Balla Ferenc idén még nem tudott mérkőzni magánéletbeli kihívásai miatt. Rajtuk kívül vannak még fiatal tehetségek a csapatban, de velük még nagyon sok munka áll előttünk. Nekik most csak az a dolguk, hogy kövessenek minket tűzön-vízen át és elvégezzék, amit kérünk tőlük. Továbbra is együttműködünk Goran Babic-al és csapatával, akik idén már az edzőtáboromban is részt vesznek. Megemlíteném, hogy az idei H.V. Vale Tudo tábor július első hetében lesz és idén is nyitott a külsősök számára!


e: - Ha egy valamit tanácsolhatnál egy olyan kezdőnek, aki most indult el a pályáján, mit mondanál neki?


HV: - Ez nem könnyű kérdés. Talán hogy válasszon egy olyan versenyzőt elöljárójának, akinek lénye és eredményei motiválják, hitet adnak neki a nehéz időszakokban, mert lesznek ilyenek! Laci meg én felkészülés alatt heti 3-szor 3x5 vagy 5x5 percekben verjük egymást tiszta erőből amatőr MMA kesztyűben, vagy van amikor váltott ellenfelekkel. Ez így megy mindenhol, ahol eredményes emberek vannak. Ha valakinek ez soknak tűnik, az hihet továbbra is a csodákban, de a csodák csak a meccsen fognak jönni az elvégzett kemény munka után. Mindenképp csak olyan fiataloknak ajánlom ezt az életet, akiknek a szülői háttere egy fegyelmezett gyermekkort tett lehetővé. Szeretetben, de ugyanakkor szigorban nőttek fel, magukba szívva azt az alapvető életigazságot, hogy semmi sincs ingyen, de a kemény, kitartó munka mindig kifizetődik, így vagy úgy! Aki már eleve ilyen, annak a harcos életforma már csak adni tud!


e: - Köszönjük! További sok sikert!